Najczęstsze pytania o Giełdę prywatną



Giełda prywatna w Pro-Zysku - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Wielu naszych inwestorów zadaje pytania o Giełdę prywatną. Wychodząc im naprzeciw, przygotowaliśmy odpowiedzi na te najczęściej zadawane. Informacje są dostępne również w aplikacji Pro-Zysk.

  1. Co to jest giełda prywatna?

    To platforma, której celem jest umożliwienie kupna / sprzedaży praw majątkowych do pożyczek pomiędzy inwestorami, którzy korzystają z Pro-Zysku.

  2. Jak otrzymać dostęp do giełdy prywatnej?
    Zamów Umowę

    Po upływie 6. miesięcy od momentu przystąpienia do Pro-Zysku na koncie inwestora pojawi się możliwość zamówienia „Umowy korzystania z Systemu Sprzedaży Pożyczek”.

    Zakładka Giełda prywatna

    Gdy formalności zostaną dokończone, Inwestor będzie widzieć nową zakładkę na swoim koncie.

  3. Jakie pożyczki można sprzedać na Giełdzie prywatnej?

    Inwestor może wystawić praktycznie każdą pożyczkę na sprzedaż.

    Wyjątek stanowią:

      • pożyczki windykowane (są odpowiednio oznaczone)
      • oraz takie, od udzielenia których minęło mniej niż 30 dni.

     

  4. Gdzie są oferty od potencjalnych kupców sprzedawanej pożyczki?
    Zakładka Moje oferty

    Wszystkie informacje są dostarczana mailowo. W zakładce Moje Oferty wylistowane są wszystkie sprzedawane pożyczki.

  5. Czy sprzedawaną pożyczkę można wycofać ze sprzedaży?
    Zakładka Moje oferty - możliwości

    Sprzedający ma możliwość wycofania oferty i/lub zmiany ceny w każdym momencie, o ile nie została w tym czasie zakupiona.

    Ma również możliwość wycofania pożyczki, a później wystawienia jej ponownie na Giełdę (np. po zmianie ceny).

  6. Do kiedy jest ważna oferta?

    Oferta jest ważna do momentu:

      • dokonania wpłaty przez Pożyczkobiorcę
      • lub wycofania jej przez Sprzedającego.

    Więcej informacji

    W przypadku dokonania wpłaty przez pożyczkobiorcę oferta jest anulowana (wycofana z giełdy), a kwota wpłaty wpływa na konto Sprzedającego. Sprzedający może wystawić ofertę raz jeszcze z uwzględnieniem wpłaconej kwoty, – czyli z uwzględnieniem jej aktualnej wartości.

    Zanim oferta zakupu przez Kupującego zostanie przyjęta system sprawdzi, czy w międzyczasie nie zmieniła się wartość oferty, czy nie została wycofana, czy nie zmienił się jej status - jeśli wystąpiła którakolwiek z tych sytuacji Kupującemu zostanie wyświetlony stosowny komunikat. Oferta zakupu może zostać odrzucona, jeśli dojdzie do spłaty pożyczki zanim informacja o przyjęciu oferty zostanie zarejestrowana w systemie.

    Jeśli Pożyczkobiorca dokonał wpłaty, a w tym samym czasie pożyczka została zakupiona, wpłatę otrzymuje Kupujący po dokonaniu przelewu zgodnego z Ceną zakupu danej pożyczki. Jeśli kupujący nie dokona przelewu to oferta zostaje anulowana, a wpłatę otrzymuje Sprzedający.

    W przypadku braku dokonania spłaty bieżącej raty pożyczki przez Pożyczkobiorcę i zmiany statusu pożyczki na windykację, oferta jest anulowana.

  7. Co z podatkiem po kupieniu pożyczki przez Giełdę prywatną?

    Jest dokładnie tak, jak w przypadku zakupu ofert wystawionych przez firmę: Kupujący jest zobowiązany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z podatku PCC do 14 dni od daty zakupu pożyczki.

  8. Co z dokumentami kupna-sprzedaży?

    Po zakupie oferty obaj Uczestnicy (Kupujący i Sprzedający) mają możliwość wydrukowania „Umowy przeniesienia praw majątkowych” – Sprzedający drukuje ją z zakładki „Pożyczki zakończone”, a Kupujący z zakładki „Pożyczki trwające”.

Pełna instrukcja jak wystawić pożyczkę na sprzedaż oraz jak kupić pożyczkę na Giełdzie prywatnej jest dostępna dla zalogowanych inwestorów w zakładce Pomoc.