Pożyczki Społecznościowe

Social lending to na polskim rynku pożyczek pozabankowych wciąż nowość. Niewielki odsetek internautów ma świadomość, że można w ten sposób inwestować nadwyżkę własnego budżetu. Chcesz pożyczyć a instytucje bankowe omijasz szerokim łukiem? Też możesz skorzystać.

 

Pożyczki SpołecznościowePożyczki: społecznie, czyli bez pośredników

Pożyczki społecznościowe to inaczej pożyczki społeczne. Polegają na zawieraniu transakcji finansowych pomiędzy pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami. Innymi słowy, osoby które dysponują nadmiarem gotówki, pożyczają tym, którzy cierpią na jej brak, a mają konkretną potrzebę, którą chcą zrealizować.

Operacje finansowe odbywają się za pośrednictwem serwisów internetowych bez uczestnictwa instytucji finansowych. Social lending narodziło się w Wielskiej Brytanii. Pierwszym serwisem tego typu był „Zopa”, czyli Zone of Possible Agreement. Model biznesowy polegał na pożyczaniu pieniędzy bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi. Inwestorzy, dysponujący gotówką pożyczali tym, którzy potrzebowali środków finansowych. Wkrótce social lending rozpoczęło swoją wędrówkę po innych krajach i dotarło również do Polski. (Źródło: wikipedia).

 

Social LendingGdzie po pożyczkę?

Na polskim rynku funkcjonuje sporo serwisów zajmujących się social lending. Do najbardziej popularnych należą: Kokos.pl, Finansowo.pl, Zakra.pl, Sekrata.pl, czy Pożycz.pl. Zasady działania są takie same. Internetowe platformy pożyczkowe różnią się najczęściej wysokością kwot oraz formami zabezpieczenia. Zainteresowani taką formą inwestycji pieniądza lub ci, którzy chcą skorzystać z pożyczania bez pośredników znajdą mnóstwo poradników, forów internetowych, grup dyskusyjnych i blogów poświęconych tej tematyce. Osoby, które nie mają doświadczenia w social lending, a chcą spróbować znajdą przydatne informacje. Blogi doświadczonych inwestorów zwracają uwagę na ważną kwestię bezpieczeństwa i samodzielną weryfikację pożyczających. Obecnie umożliwiają to miedzy innymi media społecznościowe.

Pożyczki społecznościowe. Jak to działa?

Każda osoba, która zdecyduje się pożyczyć komuś lub pożyczyć od kogoś, w pierwszej kolejności musi przejść etap rejestracji i weryfikacji. Od pożyczkobiorcy wymaga się zazwyczaj weryfikacji konta przez dokonanie z własnego rachunku bankowego przelewu na drobną kwotę. Dodatkowo sprawdzany jest dowód osobisty, miejsce zamieszkania, czy źródła dochodu. Najczęściej transakcje odbywają się w formie aukcji. Ci, którzy chcą pożyczyć oferują sumę i proponują pasujące im oprocentowanie. Mogą też odpowiadać na ogłoszenia zamieszczane przez inwestorów. Pożyczki społecznościowe zajmują spory segment pozabankowego rynku pożyczkowego w Polsce. Social lending powoli ale konsekwentnie rośnie w siłę. Aby się o tym przekonać wystarczy prześledzić strony internetowe. Nowych serwisów, działających w oparciu o pożyczki społecznościowe jest coraz więcej.


Zdjęcia źródło: http://pl.freepik.com


Podobne tematy: